TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler CIArb Avrupa Başkanı Bir Türk

CIArb Avrupa Başkanı Bir Türk

E-posta Yazdır PDF

Avukat Bennar Balkaya, merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Tahkim Hakemleri Kurumu’nun Avrupa Başkanı oldu. Henüz 34 yaşında olan Bennar Balkaya kurumun en genç, ilk Türk ve ilk kadın başkanı olma unvanını taşıyor.

UZANLAR ile Türkiye arasında görülen davalar nedeniyle son birkaç yıldır gündemimize giren tahkim davalarına bakan hakemlerin başkanlığına bir Türk kadını seçildi. Avukat Bennar Balkaya, Uluslararası Tahkim Hakemleri Kurumu’nun (Chartered Institute of Arbitrators), Avrupa Başkanı oldu.

Dünyada 110 ülkede faaliyet yürüten ve 14 bine yakın üyesi olan kurumun en fazla üyesine sahip ve en önemli bölümü olarak bilinen Avrupa Bölümü’e Başkan olan Balkaya, bu görevdeki ilk Türk, ilk kadın ve en genç Başkanı ünvanlarını da aldı. Balkaya, Chartered Institute of Arbitrators’da böyle bir göreve getirilmesinin, Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğunun da kesin bir ispatı olduğunu söylerken, “Ülkem ve ülkemin kadınları için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hukukçuları eğitiyor
Dünya ülkelerindeki ticari şirketlerin uzlaşmazlığına yönelik dava başvurularına bakan kurum, aynı zamanda ülkelerdeki ‘Tahkim Kurumları’nın üyelerini eğitiyor ve kurallar listesi çıkartarak bu üyeleri yönlendiriyor. Kurum aynı zamanda ülkeleri ve tahkim kurumlarını, şirketler arası davalar sonucunda oluşan içtihatlarla ilgili bilgilendiriyor, sorunlara çözüm yolları üretiyor ve bu konularla ilgili eğitim seminerleri düzenliyor.

Tek ortak aday
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan 34 yaşındaki Bennar Balkaya, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği üzerine yüksek lisans eğitimi gördü. İngiltere Galler Hukuk Fakültesinde ‘Uluslararası Tahkim Diploması’ alan Balkaya aynı üniversitede ‘Uluslararası Birleşme ve Devralmalar’ bölümünde eğitimini sürdürüyor. Balkaya, kurumun Paris’te yaptığı yıllık kongrede, tüm üyelerin ‘ortak adayı’ olarak Başkanlığa getirildi.

Hakemleri İstanbul’a getirmişti

AVRUPA’nın çeşitli ülkelerinde ‘şirketler arası sorunlarla ilgili’ davalara avukat olarak katılan Bennar Balkaya, 6 yıldan beri de ‘Uluslararası Tahkim Kurumu’nun faal üyelerinden biri. Balkaya, kurumun yıllık kongresinin 2008’de İstanbul’da gerçekleşmesini sağladı.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:14 tarihinde güncellendi  

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 6 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam