TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler Sporda Tahkim İçin Anayasa Değişikliği Yolda

Sporda Tahkim İçin Anayasa Değişikliği Yolda

E-posta Yazdır PDF

AK Parti, sporda tahkim kurulu kararlarına karşı yargı yoluna başvurulamayacağı konusunda Anayasa değişikliği yapmak için çalışma başlattı. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin sporla ilgili Tahkim Kurulu kararlarının kesin olduğunu ifade eden hükmü iptal ettiğini belirterek, bu kararla birlikte spordaki Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yolunun da açıldığını söyledi.

Uluslararası alanda sporla ilişkin Tahkim Kurulu kararlarının bütün ülkelerde kesin olduğunu anlatan Bozdağ, ''Tahkim Kurulunun konusu para olan, diğer bir ifadeyle alacak-verecek ilişkileri dışında kalan sportif faaliyetlerle ilgili kararlarının kesin olduğunu, bu kararlara karşı yargı yoluna müracaat edilemeyeceğini Anayasa hükümü haline getiren bir düzenleme yapılması planlanıyor'' dedi.

Yapılacak değişiklikle, Anayasa Mahkemesinin iptal kararından sonra ortaya çıkan durumun uluslararası kabule uygun olarak yeniden düzenleneceğini kaydeden Bozdağ, teklife bütün partilerin olumlu yaklaştığını bildirdi.

Bozdağ, teklifin, son şekli verildikten sonra Meclis Başkanlığına sunulacağını söyledi.

Anayasa Mahkemesi, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen bir dava kapsamındaki başvuruda, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un, ''Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' ibaresinin, ''... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' bölümünü oy çokluğuyla iptal etmişti.

AA

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:17 tarihinde güncellendi  

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 21 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam