TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Kitap: Sermaye Piyayasında Uygulanacak Hukuk ve Uyuşmazlıkların Çözümünde Tahkim, Mete TEVETOĞLU

E-posta Yazdır PDF

Sermaye piyasaları, varlık amaçlarına uygun olarak yatırımcılara, yatırım amaçlarına göre çeşitlilik arz eden uygun bir ortam ve yatırım araçlarını temin etmektedir. Sermaye piyasalarının birbirleri ile bütün unsurları ile etkileşim halinde ve milletlerarası yabancı yatırımlara uygun olan tabiatı bu alana olan ilgiyi arttırmakta ve sermaye piyasasındaki hakların korumasına ve tabi olduğu esaslara önem kazandırmaktadır.

Devamını oku...
 

Kitap: Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Wipo Tahkim Sistemi, Armağan Ebru BOZKURT YÜKSEL

E-posta Yazdır PDF

Teknolojinin hızla ilerlemesine paralel olarak fikrî mülkiyet hukuku sürekli gelişerek hukukun önemli bir dalını oluşturmaktadır. Fikrî mülkiyet alanındaki gelişmeler beraberinde bu alandaki uyuşmazlıkları da getirmektedir. Fikrî mülkiyet uyuşmazlıklarının çözümünde ise tahkimden yararlanılması gündeme gelmektedir. Bu itibarla Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin hazırladığı WIPO Tahkim Kuralları, getirdiği modern düzenlemeler ile uyuşmazlıkların çözümü için elverişli bir seçenek oluşturmaktadır.

Devamını oku...
 

Yargıtay Başkanı Gerçeker: Yargının kurtuluşu istinaf ve tahkim gibi ADR yollarında

E-posta Yazdır PDF

YARGITAY Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay’ın 2 milyon dosyaya yaklaşan iş yükü sorununu çözmek için 2 yıl önce 6 yeni daire kurulması için Adalet Bakanlığı’na 2 yazı yazdıklarını, ancak bunun yapılmadığını söyledi. Gerçeker, “Olay bittikten sonra ‘keşke yapılsaydı’ demenin anlamı yok. Dediğimiz zaman o daireler kurulsaydı, belki fayda sağlanabilirdi. Bir Yargıtay daha kursalar sorunlar bitmez. Ama şimdi, köklü çözüm olarak yerel mahkemelerle Yargıtay arasında görev yapacak istinaf mahkemelerinin hayata geçirilmesi olarak görünüyor” dedi.

Devamını oku...
 

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) "Tahkim Hukuku Semineri" düzenledi

E-posta Yazdır PDF

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) 'Tahkim Hukuku Semineri' düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkan Yardımcısı Mevci Ergün, "Uluslararası ticari uyuşmazlıkların çözümünde taraflar artık, devlet yargısı yerine Tahkim'i tercih ediyor." dedi.

Devamını oku...
 

Bağımsız Spor Tahkim Mahkemeleri kuruluyor

E-posta Yazdır PDF

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve Spordan sorumlu devlet bakanlığı, Bağımsız Spor Tahkim Mahkemeleri'nin kurulması için çalışmalara başladı. Her iki ekip de çeşitli kuruluşlardan görüş aldıktan sonra iki çalışma birleştirilecek ve kanun teklifi meclise verilecek.

Devamını oku...
 


Sayfa 5 - 9

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 11 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam